Rozbudowa Kaplicy na cmentarzu św. Anny w Zabrzu

 

W archiwum naszej parafii znajdują się projekty architektoniczne budynków i bramy cmentarnej nowo powstającego cmentarza przy ulicy Czołgistów z roku 1905. Miały powstać: kaplica, dom zarządcy i kostnica. Kaplica cmentarna miała stanąć na środku naszego cmentarza. Już bowiem przy projektowaniu nowego cmentarza dla kościoła św. Anny zakładano, że będzie tu potrzebna kaplica w której będzie się dokonywało „ostatnie pożegnanie” zmarłego. Kaplica miała powstać na planie krzyża greckiego (równoramiennego) i być wybudowana w stylu zbliżonym do architektury naszego kościoła czyli historyzmu. Przy organizacji cmentarza wybudowano dom zarządcy i kostnicę natomiast, prawdopodobnie z breku środków, nie wybudowano kaplicy i głównej bramy cmentarnej. Z czasem też miejsce na środku cmentarza w którym miała stanąć kaplica zagospodarowano na nowe pochówki. Po jakimś czasie budynek kostnicy zaadaptowano jako małą kaplice cmentarną, z której korzystamy do dziś.

Nasza zaadoptowana z kostnicy kaplica jest bardzo mała i na modlitwę i „ostatnie pożegnanie” może wejść do niej zaledwie kilkanaście osób. Pozostali uczestnicy pogrzebu muszą modlić się na zewnątrz, gdzie nawet nie słychać prowadzonych modlitw przez celebransa.

W rozmowach z parafianami i odwiedzającymi nasz cmentarz co jakiś czas powraca temat kaplicy, zwłaszcza gdy na pogrzeb przychodzi więcej wiernych. Wsłuchując się w te słowa postanowiliśmy przyjrzeć się możliwościom rozbudowy naszej kaplicy. Stosownego opracowania podjęło się biuro projektowe SPART S.C. Tomasz Pochylski, Bogusław Czech z Bytomia. Koncepcję tej rozbudowy można zobaczyć w gablotce w przedsionku naszego kościoła.

Projekt zakłada dobudowanie do istniejącej kaplicy nowej części w kierunku bramy cmentarnej. Tak by stara część po rozbudowie stała się zapleczem i zakrystią nowej kaplicy. A w części dobudowanej sprawowana by była liturgia pogrzebu. Prace budowlane planujemy rozpocząć w przyszłym roku.

Do rozbudowy kaplicy są też potrzebne środki finansowe. Aby je pozyskać rozmawiamy z potencjalnymi sponsorami (są już pewne sukcesy).

Na ten cel założono konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Sośnicowicach nr 95 8460 0008 2001 0004 3658 0001 by każdy mógł wesprzeć to dzieło. Ofiary na ten cel można również składać w kancelarii parafialnej jak też w kancelarii cmentarza św. Anny.

Za wszelką życzliwość dla tego dzieła serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

Ks. Grzegorz Skop